Ескізний проект земельної ділянки. Норми і правила для дачі.

Створений мною ескізний проект земельної ділянки, за основу якого був узятий кадастровий план території дачного кооперативу, необхідний для визначення місця розташування на ділянці всіх будов, доріжок, вїздних воріт і хвіртки, майданчика для паркування автомобіля, комунікацій, свердловини, септика, системи поливу і навіть планованих при озелененні ділянки насаджень. для цих цілей мене повністю влаштовує програма для планування ділянки Visio від Microsoft. План дачної ділянки відображає всі будівлі на дачній ділянці враховуючи протипожежні норми і санітарні норми Україні між будівлями (описуються в СНіП) на ділянці і з будівлями сусідніх ділянок. Додатково враховується червона лінія забудови в Україні. Червона лінія забудови - це умовна лінія яку наносять на топографічній карті території, в нашому випадку, дачного кооперативу, за якою заборонено капітальне будівництво будівель та споруд. В Україні діють норми при яких житлові будинки повинні бути розміщені з відступом від червоної лінії магістралей і с ільських вулиць - не менше 6 метрів, а другорядних вулиць не менше 3 метрів. Інформацію про розташування червоної лінії на вашому дачній ділянці можна дізнатися у районного архітектора або голови кооперативу.

 

За матеріалами нормативних документів визначаємо норми і правила забудови ділянки.

Вивчаючи правила забудови та землекористування дачних ділянок був вивчений Закон України "Про забудову і планування територій", де норми і правила для великих міст регламентовані досить жорстко. А ось що цікавить нас ніша дачних і садових ділянок (та й котеджних) розробляється районними органами. Будівельні норми і правила забудови ділянки регламентують такі основні моменти:

 • відстань між будівлями і червоною лінією.
 • відстань між будівлями на земельній ділянці враховуючи протипожежні та санітарні норми.
 • відстань між будівлями на нашії земельній ділянці і сусідніми враховуючи протипожежні та санітарні норми.
 • відстань між будівлями і кордоном земельної ділянки.
 • відстань від будівель до зелених насаджень.

 

Дотримання норм і правил які регламентуються в обов'язковому порядку.

Рекомендаційні будівельні норми і правила розглянемо пізніше а ось для уникнення проблем у майбутньому рекомендую дотримання обов'язкових. До обов'язкових відносяться санітарні норми і правила забудови ділянки, протипожежні норми розташування будівель, відстань до червоної лінії забудови. Санітарні та протипожежні норми написані по ситуаціям та досвіду поколінь і багато написані кров'ю, таким чином їх дотримання убезпечить в першу чергу власника ділянки.

Санітарні норми і правила регламентують.

Санітарні норми і правила України регламентують відстань між будівлями на ділянці в залежності від їх функціонального призначення: будинок - лазня, сауна: 5-8 метрів, будинок - госпспоруди: 15 метрів, будинок - компостна яма 15 метрів, точка водозабору (свердловина, колодязь ) - госпспоруди: 20 метрів, точка водозабору - компостна яма 20 метрів, точка водозабору - септик: мінімум 25 метрів (чим більше тим краще).

Протипожежні норми і правила регламентують.

В залежності від матеріалів застосовуваних для зведення будов (в основному стіни та покрівля даху), вони поділяються на категорії: А - негорючі матеріали (бетон, залізобетон, цегла, газо-піноблоки), Б - теж що і в попередній категорії але із застосуванням дерев'яних перекриттів і покриттів які захищені негорючими і важкогорючими матеріалами. В - застосування для зовнішніх конструкцій всіх типів матеріалів в тому числі і горючих.

Таким чином відстані між будівлями нормуються санітарними нормами, але не менш вимог протипожежних норм.

Червона лінія забудови.

Основна вимога для дачних ділянок - житлові будинки повинні бути розміщені з відступом від червоної лінії магістралей і сільських вулиць - не менше 6 метрів, а другорядних вулиць не менше 3 метрів.

 

Функціональне зонування території дачної ділянки.

Функціональне зонування території - це поділ проектованого об'єкта на окремі сегменти (функціональні зони ділянки), що несуть конкретне функціональне навантаження, а також організація взаємних зв'язків цих зон з метою створення цілісної і раціональної планувальної композиції. Почнемо зонування з переліку функцій, які передбачається здійснювати на дачній ділянці:

 • роботи в саду і городі
 • господарські роботи на ділянці
 • проведення відпочинку
 • спортивні розваги
 • дитячі ігри
 • трапеза на свіжому повітрі
 • роботи по догляду за автомобілем

Зона саду та городу: зона посадок сільськогосподарських рослин, теплиця (парник), компостна яма, плодовий сад, трав'яний газон, жива огорожа (межі ділянки)

Господарська зона: гараж (майстерня), баня, навіс для дров, сарай (за потребою), доріжки на дачі, різні споруди на ділянці.

Зона відпочинку: тераса перед будинком для трапези і релаксу, альтанка, перголи і лавки, декоративна водойма, альпійські гірки (в залежності від рельєфу ділянки).

Спортивна зона: волейбол, бадмінтон, маленький теніс, баскетбольний кошик.

Дитячий майданчик: гойдалки, пісочниця, обладнання для ігор, дитячий басейн.

В'їзна зона: ворота і хвіртка, полісадник, майданчик для автомобіля, доріжка для входу на дільницю.

Зона огорожі ділянки: паркан, жива огорожа, дикий виноград або аналоги, різний чагарник.

Приховані зони які не видно на ділянці.

Зона водопостачання: зона свердловини, водопроводу, системи поливу ділянки.

Зона каналізації: септик, очисне спорудження (вигрібна яма), поле фільтрації.

 

Розглянемо Ескізний проект моєї ділянки.

На прикладі моєї ділянки розглянемо зонування території. Зважаючи на те що ми малюємо план дачної ділянки, деякі компоненти одних функціональних зон можуть входити до складу інших. Наприклад: майстерня суміщена з гаражем а тераса перед будинком або майданчик з мангалом примикати до лазні чи сауни, зона відпочинку поєднана з газоном або дитячим майданчиком.

Житлова зона. У першу чергу виконується грамотна постановка на ділянці житлового будинку і розбиття прибудинкової території. Так як дачна ділянка 8 соток досить невелика, то необхідно прагнути до нерівномірного поділу присадибної території на дві частини, невелику "в'їзну зону" і зону "будинок і прибудинкова територія", а вся інша частина (наш сад, трав'яний газон, город і зона відпочинку) досить просторі що збільшує візуально садовий простір. Якщо будинок буде поставлений в середині ділянки, то наша дача перетвориться на одну велику прибудинкову територію. Вихід з дому найвигідніше розмістити на видові точки навколишнього ландшафту і на гарні краєвиди нашого саду. Необхідно прагнути до того, щоб тінь від будинку не сильно перекривала зону відпочинку. Обличчям ділянки є в'їзна зона. При окремому гаражі необхідно передбачити зручний майданчик для в'їзду автомобіля з урахуванням радіусу розвороту і виконати гостьову стоянку (або навіс) для періодично приїжджають машин. Гараж бажано задекорувати перголой з рослинами, що дозволить гармонійно вписати його в структуру нашого саду.

В моєму випадку зона відпочинку, спортивна зона та зона саду являють собою єдине ціле а зона городу вийшла захованою за будинком (грядки досить складно вписуються в ландшафт ділянки) і не помітна з основних зон.

Ескізний проект ділянки.Функціональное зонування.

Ескізний проект ділянки. Функціональне зонування.

У першу чергу визначаємося з зонами розташування на ділянці будинку та прибудинкової території. Розташування будинку по сторонах світу - в напрямку півночі максимально, маємо нежитлові приміщення такі як вітальня, санітарні кімнати і кухня, південна частина у мене вийшов вхід в будинок і критий навіс оточений створюючими тінь деревами, де буде встановлений капітальний камін для приготування різних ласощів на багатті . Тепер вибираємо місце де будуть розташовуватися в'їзні ворота і відповідно гараж з майданчиком для автомобіля: тут необхідно виділити зону максимально зручну для заїзду з вулиці і зайняти частину території проектованої земельної ділянки, яка не буде задіяна під озеленення та зони відпочинку. Доріжки, вимощенні навколо будинку і гаражу і зона відпочинку перед будинком буде виконана з бруківки, дану територію теж необхідно відобразити на проекті ділянки.

Після створення проекту ділянки приступаємо до планування грунту і ландшафтного дизайну.

Водопостачання та каналізація для дачі.

Важливо відразу визначитися де на проекті земельної ділянки будуть розташовані: септик і його комунікації, система каналізації, система водопроводу, система поливу. Серцем моєї система водопроводу є приямок в гаражі, де встановлена насосна станція. Трубопровід від свердловини заходить в приямок, а вже тут виконується розводка водопроводу в будинок, гараж і на систему поливу ділянки (вся система виділена синім кольором). Система поливу виконана із застосуванням проміжного колодязя в якому гілки поливу будуть включатися по черзі. Система поливу виділена синім з відстанями між точками аераторів і від меж ділянки. Каналізація - виділена коричневим проходить під будинком від санітарної кімнати і нап равлена в сторону септика (можливо каналізація вийде з ванної відразу і піде до септику вздовж будинку під вимощенням. Додатково на проекті червоним показано як піде підведення електрики до гаража а через нього в будинок .

Септик для дачі. Очисна споруда.

Будинок побудований на дачі з діючою системою водопроводу, в обов'язковому порядку повинен мати очисну споруду для утилізації стоків у межах своєї ділянки (так як на дачних ділянках централізована каналізація це велика рідкість). Очисна споруда для дачі в найпростішому варіанті може виглядати як вигрібна яма, але в цьому випадку її габарити повинні бути значні щоб бути порівнянними з об'ємом накопичувального резервуара асенізаційних машин, що становить 5 і 7 м3. Більш прийнятним варіантом для дачі є септик. Я планую його виконати з двох камер, перша 2-4 м3 з монолітним дном і переливом (через певні періоди тверді відходи з даної камери будуть вивозитися асенізаційними машинами), а друга 2-3 м3 без дна і переливом в примітивне поле фільтрації з двох труб довжиною 7-10 метрів, як альтернативний варіант якщо замулиться друга камера.

 

Мій сад. Посадка плодових дерев і винограду.

На проекті земельної ділянки додатково зображений мій фруктовий сад де вказані кружками передбачувані місця посадки фруктових дерев. Уздовж усього забору планується посадка винограду для створення живоплоту. Посадка винограду виконана на відстані 2,5 - 3 метрів між кущами і щодо збільшення терміну дозрівання, від ранніх до самих пізніх за годинниковою стрілкою. Посадка саду виконана симетрично, де плодове дерево знаходиться один від одного на відстані 4,5 - 5 метрів і від огорожі близько 3 метрів. Плодовий сад складається тільки з низько зростаючих фруктових дерев.

 

Паркан з металопрофілю. Жива огорожа.

Будівництво паркану з металопрофілю по всьому периметру ділянки досить непривабливе видовище і надання цієї споруди естетики, на мій погляд, додасть живопліт який облагородить межі ділянки. Для живоплоту необхідний каркас на якому рослини будуть плестися (жимолость, виноград, дівочий виноград тобто будь-яка зелена огорожа). Вертикальні металеві стійки каркаса будуть на відстані 50 см. від кожного азбестового стовпа залиті бетоном в грунті а верхня частина за допомогою металевих елементів приварена до спеціально для цих цілей випущених арматурину з азбестових стовпів. Горизонтальні елементи будуть з профільної металевої труби. У мене залишилося декілька питань які я для себе не вирішив остаточно - це як садити виноград (нижче рівня землі) і який сорт винограду краще вибрати для живої огорожі, але про це я думаю пізніше написати окремо. Ворота і хвіртка, як і паркан, теж будуть виконані з металопрофілю і між ними і гаражем планується навіс для автомобіля з рослин а яких саме поки не вирішив. Дуже не хотілося б переробляти щось, тому планування ділянки для дачі є одним з важливих моментів на етапі освоєння землі.